Czego szukasz?

Nowe

Kia Sorento 2024. Silniki, wersje, opcje, ceny. Wszystko, co powinniście wiedzieć

Kia Sorento to jeden z najpopularniejszych dużych SUV-ów w Polsce. Sprawdzamy, ile kosztuje i co oferuje w 2024 roku. Przeanalizowaliśmy ofertę modelu i zebraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu. Poniżej znajdziecie kluczowe dane na temat silników, wersji wyposażenia, opcji dodatkowych i cen.

kia sorento
Fot. Kia

Kia Sorento 2024 to jedna z największych propozycji koreańskiej marki, której IV generacja pojawiła się na rynku w 2020 roku. Można go kupić zarówno w wersji 5-, jak i 7-osobowej. Samochód ma 4 810 mm długości, 1 910 mm szerokości i 1 700 mm wysokości, a rozstaw osi wynosi 2 815 mm. Pojemność bagażnika wynosi od 902 litrów dla wersji 5-osobowej i od 185 litrów dla wersji 7-osobowej (813 litrów dla złożonego 3. rzędu).  Zbiornik paliwa ma natomiast 67 litrów. Nowy samochód standardowo objęto gwarancją na 7 lat albo 150 000 km.

Kia Sorento 2024 – silniki

Kia Sorento w 2024 roku w Polsce dostępna jest tylko w jednej konfiguracji. To pełna hybryda (HEV) bazująca na silniku 1.6 T-GDI. W przeszłości dostępna była także hybryda plug-in (PHEV) bazująca na tej samej jednostce oraz Diesel 2.2 CRDi. Powód tego stanu rzeczy jest jasny – w 2024 roku zobaczymy nową generację modelu, a obecnie Kia Polska sprzedaje tylko samochody ze stoku.

Maksymalna moc układu hybrydowego wynosi 230 KM, na co składa się 180 KM z silnika spalinowego i 60 KM z silnika elektrycznego. Maksymalny moment obrotowy wynosi natomiast 350 Nm. Obecnie dostępna jest jedynie wersja z napędem na wszystkie koła (AWD) i 6-stopniowym automatem.

Zużycie paliwa Kii Sorento w cyklu mieszanym według WLTP prezentuje się następująco:

  • 1.6 T-GDI HEV AWD – 6,8-7,5 l/100 km.
kia sorento

Fot. Kia

Wersje wyposażenia

Kię Sorento czwartej generacji można było skonfigurować w czterech wersjach wyposażenia – M, L, XL oraz specjalnej Prestige Line. Obecnie dostępne są ostatnie egzemplarze Prestige Line, ale dla porządku pozostawiamy opis wszystkich wersji wyposażenia. Na wstępie warto także zauważyć, że wersja 7-miejscowa Sorento w każdej wersji wygląda tak samo pod względem trzeciego rzędu siedzeń. Jest on dzielony 50/50, ma podłokietniki dla pasażerów, dodatkowe gniazda USB oraz klimatyzację manualną z osobnym sterowaniem.

Bazę w tym modelu stanowi wersja M, która jest już wyposażona naprawdę dobrze. Znajdziecie w niej dwustrefową klimatyzację automatyczną, 12,3-calowe cyfrowe zegary z kolorowym ekranem czy 8-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego. Jest też kamera cofania, system automatycznego hamowania z trybem wykrywania pojazdów, pieszych czy rowerzystów, a także czujniki parkowania z przodu i tyłu. Standardem są 17-calowe felgi aluminiowe oraz zapasowe koło dojazdowe, co nie jest dzisiaj już powszechnie spotykane. Już w bazie znajdziecie także aktywny tempomat z inteligentnym ogranicznikiem prędkości czy światła i kierunkowskazy LED. Ogólnie rzecz biorąc Sorento startuje z naprawdę wysokiego poziomu.

Wersja wyposażenia L to głównie ulepszenia w zakresie technologii, choć nie tylko. Do najbardziej zauważalnych należą już 19-calowe felgi aluminiowe, podgrzewana kierownica i przednie fotele, a także 10,25-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego. Do grona asystentów w tej wersji dołączają natomiast m.in. system monitorowania martwego pola z funkcją korekty toru jazdy, system monitorowania ruchu pojazdów podczas cofania z funkcją automatycznego hamowania czy asystent jazdy po autostradzie i w korkach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kia XCeed 2024. Silniki, hybryda, wersje, ceny. Wszystko, co powinniście wiedzieć

Co w najlepiej wyposażonych wersjach?

Najbardziej rozbudowana standardowa wersja wyposażenia XL jest uzupełnieniem L. Znajdziecie tam skórzaną tapicerkę foteli, funkcję podgrzewania skrajnych foteli w drugim rzędzie, przyciemniane tylne szyby czy rolety przeciwsłoneczne dla pasażerów drugiego rzędu. Jest też indukcyjna ładowarka do telefonu. Ogólnie rzecz biorąc zmiany nie są aż tak znaczące niż pomiędzy dwoma poprzednimi wersjami.

Wersja Prestige Line to pełnia luksusu w Kii Sorento. Objawia się ona chociażby wentylowanymi fotelami przednimi, systemem audio Bose z 12 głośnikami czy wyświetlaczem przeziernym. Jest też specjalna skórzana tapicerka, fotele kierowcy i pasażera z rozbudowanymi funkcjami kierunkowymi czy tylne zawieszenie z funkcją poziomowania bez elektroniki. Pakiet asystentów uzupełniono jeszcze o kamerę 360 stopni, system monitorujący przestrzeń za pojazdem podczas cofania z funkcją automatycznego hamowania czy funkcję sterowania autem za pomocą pilota. System monitorowania martwego pola rozszerzono natomiast o funkcję wyświetlania obrazu z kamer bocznych na wyświetlaczu centralnym.

kia sorento

Fot. Kia

Możliwości personalizacji i dodatkowe opcje

Samochód dostępny jest w dziesięciu kolorach. To Clear White, Snow White Pearl, Mineral Blue, Steel Gray, Platinum Graphite, Runway Red, Essence Brown, Silky Silver, Aurora Black Pearl oraz Gravity Blue. Ten pierwszy dostępny jest bez dopłaty, wszystkie pozostałe kosztują 3 000 zł.

Standardowe wyposażenie samochodu jest tak rozbudowane, że Kia tak naprawdę nie oferuje żadnych pakietów „doposażających”. Są jednak oczywiście opcje, które można dokupić. Dla wersji XL i Prestige Line najciekawszą możliwością jest sterowany elektrycznie panoramiczny dach z elektrycznie regulowaną roletą za 5 000 zł.

Jakie są inne opcje dodatkowe dla Kii Sorento IV? Warto wymienić też systemy zabezpieczające przed kradzieżą lub uruchomieniem samochodu. Kia może je zamontować fabrycznie za 1 457 zł.

Dla modelu można kupić także pakiet przeglądów na 4 lata albo 60 tysięcy km w cenie 5 911 zł.

kia sorento wnętrze

Fot. Kia

Kia Sorento 2024 – ceny

Cennik Sorento w 2024 roku w Polsce składa się w chwili obecnej z jednej kwoty. W związku z wskazanym wyżej wprowadzeniem nowej generacji modelu w tym roku, dostępne są ostatnie sztuki Sorento w najlepiej wyposażonej wersji Prestige Line. Jej ceny startują od 249 900 zł. Kiedy w polskiej ofercie pojawi się nowa generacja modelu, oczywiście zaktualizujemy news o aktualne dane.

Oceń nasz artykuł!
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Pingback: SsangYong Rexton 2024. Wersje, silniki, ceny. Co można kupić?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *