Czego szukasz?

Porady

Czarne kropki na szybie samochodu. Pozornie bez sensu, ale mają wiele funkcji

Czarne plamy na twarzy przeszkadzają milionom kobiet, ale czy czarne plamy na przedniej szybie nie powinny przeszkadzać każdemu kierowcy? Czy macie jakiś pomysł, dlaczego znajdują się one na obwodzie szyby i wokół lusterka wstecznego, dlaczego nie można ich usunąć i do czego właściwie służą?

czarne plamy na przedniej szybie

Będziecie zaskoczeni – to ważny element samochodów

Zdziwicie się, ale czarne kropki na przedniej i bocznych szybach to bardzo ważne elementy dla funkcjonowania samochodu. Te kropki pochodzą z czarnej taśmy frytowej, która jest w zasadzie farbą ceramiczną wypaloną w szkle, aby stworzyć bardziej przyczepną powierzchnię do kleju, zapewniając silne połączenie między szybą a pojazdem.

Sama taśma służy jako osłona dla uszczelniacza, ponieważ widocznie odsłonięty obszar zepsułby design samochodu i ujawniłby obecność kleju. Kolejną funkcją jest ochrona uszczelnienia na zewnątrz przed bezpośrednim promieniowaniem ultrafioletowym, które powodowałoby szybszą degradację materiału.

Co jeszcze?

Laminowane szyby przednie są zasadniczo wykonywane w piecu, więc mają wysoką odporność termiczną, ale czarna taśma nagrzewa się szybciej niż sama szyba, co teoretycznie może prowadzić do zniekształceń optycznych. Rozwiązaniem jest zastosowanie wzorzystych kropek wokół taśmy, co powoduje bardziej równomierne odprowadzanie ciepła.

Niektóre samochody mają nawet kolejny zestaw wzorzystych kropek bezpośrednio za lusterkiem wstecznym. Służą one do lekkiego osłaniania promieni słonecznych w obszarze przedniej szyby, który zazwyczaj nie jest chroniony przez żadne inne osłony przeciwsłoneczne.

Jeśli zaskoczyły was czarne kropki, to na pewno nie jesteście jedyni. Ten ciekawy fakt jest nieznany dla wielu osób. Wielu kierowców nawet nie wie, że na swoim samochodzie może znaleźć malutkie czarne kropki.

5/5 (Liczba głosów: 2)
2 komentarze

2 Comments

  1. Pingback: Jak zabezpieczyć samochód przed korozją? Rdza nie wybiera

  2. Pingback: Używane Subaru Impreza WRX STI - test. Co to jest za samochód!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *