Jak połączyć się bezprzewodowo z Android Auto?
Android Auto stał się tym, czym kiedyś elektrycznie sterowane szyby, a następnie automatyczna klimatyzacja. Krótko mówiąc wielu kierowców nie wyobraża sobie bez niego życia. Wiąże się to oczywiście z faktem, że smartfony odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu i to raczej się nie zmieni. Używamy ich do przeglądania wiadomości ze świata, odtwarzania muzyki, kontaktu ze znajomymi, ale także do nawigacji podczas jazdy.
Jeszcze niedawno robiono to spoglądając na ekran smartfona leżącego choćby na siedzeniu obok, co z pewnością nie jest najlepszym sposobem. Na szczęście usługi takie jak Android Auto czy Apple CarPlay stały się już w zasadzie powszechne i ułatwiają codzienne życie, jednocześnie czyniąc jazdę bezpieczniejszą i przyjemniejszą. Oferują one prosty, intuicyjny interfejs, który pozwala uzyskać dostęp do najważniejszych funkcji telefonu prosto z ekranu systemu informacyjno-rozrywkowego.
Android Auto od wielu lat można uruchomić podłączając telefon przez kabel USB, ale coraz popularniejsze jest także bezprzewodowe połączenie Android Auto. Oferuje je coraz większa liczba producentów w coraz szerszej gamie modeli, często łącząc dostępność tej usługi z bezprzewodową ładowarką do smartfonów.
Jak połączyć się bez kabla z Android Auto? Przed przystąpieniem do procesu krok po kroku, upewnijcie się, że wasz samochód i telefon są kompatybilne z funkcją bezprzewodową. Wasz telefon musi być wyposażony w system Android w wersji 6.0 lub nowszej, co jest dzisiaj powszechne. Jeśli chodzi o pojazd, kompatybilność można sprawdzić choćby na oficjalnej stronie Android Auto.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ludzik Michelin. Wszystko, co powinniście o nim wiedzieć. Kiedyś wyglądał zupełnie inaczej niż teraz
Android Auto bez kabla – co trzeba zrobić?
Zanim zaczniecie, możecie zapoznać się z instrukcją obsługi swojego pojazdu. Systemy informacyjne każdego producenta działają inaczej, a nawet w ramach tej samej marki mogą wystąpić różnice w poszczególnych modelach. Ogólnie jednak podłączenie Android Auto bez kabla jest zazwyczaj dość podobne. Można je zebrać w sześciu krokach:
- Uruchomcie silnik pojazdu lub przełączcie go w tryb, w którym będziecie mogli korzystać z multimediów. Większość pojazdów ma automatycznie włączoną funkcję bezprzewodowego dostępu do Android Auto, ale jeśli nie, to znajdźcie ją w ustawieniach i uruchomcie.
- Na smartfonie z Androidem przejdźcie do ustawień telefonu i upewnijcie się, że macie włączony zarówno Bluetooth, jak i Wi-Fi.
- Otwórzcie aplikację Android Auto na smartfonie. Jeśli jeszcze jej nie zainstalowaliście, pobierzcie ją bezpłatnie ze sklepu Google Play.
- Postępujcie zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta pojazdu, aby podłączyć telefon do sieci Wi-Fi samochodu. Nazwa i hasło sieci Wi-Fi znajdują się zazwyczaj w ustawieniach systemu informacyjno-rozrywkowego pojazdu.
- Przejdźcie do ustawień Bluetooth w telefonie, wyszukajcie dostępne urządzenia i wybierzcie nazwę samochodu z listy. Potwierdźcie proces parowania, postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi zarówno w telefonie, jak i systemie informacyjno-rozrywkowym samochodu. Chodzi głównie o kod, który trzeba potwierdzić na smartfonie.
- Po podłączeniu telefonu postępujcie zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie w aplikacji Android Auto. Następnie skonfigurujcie i dostosujcie aplikację do swoich potrzeb. Możecie np. wyciszyć odgłosy nawigacji z Map Google.
Wiele telefonów i samochodów nie wymaga łączenia się z siecią Wi-Fi i po wejściu do pojazdu ze smartfonem z włączonym Bluetooth od razu oferuje parowanie obu urządzeń. Opisaliśmy jednak proces szerzej, aby objąć wszystkie możliwości.
Po pierwszym podłączeniu telefon powinien automatycznie łączyć się bezprzewodowo z systemem Android Auto za każdym razem, gdy uruchomicie silnik w zasięgu pojazdu, mając włączony Bluetooth.
Co można zrobić z Android Auto?
Dzięki Android Auto można bez wysiłku uzyskać dostęp do szerokiej gamy funkcji i aplikacji. Możecie na przykład korzystać z Google Maps lub Waze do nawigacji, otrzymując aktualizacje GPS w czasie rzeczywistym i powiadomienia o ruchu drogowym podczas podróży. Asystent Google może pomóc w zarządzaniu harmonogramem poprzez sprawdzanie kalendarza i ustawianie przypomnień.
Aby zminimalizować rozpraszanie uwagi podczas jazdy, Android Auto umożliwia ustawienie niestandardowego komunikatu „nie przeszkadzać”. Możecie także korzystać z zestawu głośnomówiącego za pośrednictwem Asystenta Google i odbierać połączenia jednym dotknięciem. Obsługa wiadomości jest natomiast prosta dzięki możliwości wysyłania i odbierania wiadomości głosowo. W tym aspekcie warto jednak mieć na uwadze, że aplikacje często są jeszcze niedoskonałe.
Ponadto Android Auto jest kompatybilny z wieloma aplikacjami multimedialnymi, takimi jak Spotify, Google Play Music, Pocket Casts, Audible i innymi. Sprawdźcie, czy wasze ulubione aplikacje są obsługiwane, przeglądając ikony na desce rozdzielczej samochodu.