Connect with us

Wpisz wyszukiwaną frazę:

Samochody nowe

Skoda Enyaq 2026. Wersje, napędy, ceny. Co można obecnie kupić?

Co oferuje i ile kosztuje elektryczna Skoda Enyaq w 2026 roku? Omawiamy napędy, akumulatory, zasięg, wersje wyposażenia, pakiety oraz aktualne ceny SUV-a i odmiany Coupé z cennika na rok modelowy 2026. W naszym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje przed zakupem tego modelu.

skoda enyaq
Fot. Skoda

Skoda Enyaq to elektryczny SUV klasy średniej, który po modernizacji otrzymał nowy przód w stylistyce Modern Solid z charakterystycznym pasem świetlnym. Jest dostępny jako klasyczny SUV oraz jako Enyaq Coupé z opadającą linią dachu. Dane techniczne Skody Enyaq prezentują się następująco. Długość wynosi 4658 mm, szerokość 1879 mm (2148 mm z lusterkami), wysokość 1622 mm (Coupé – 1623 mm), a rozstaw osi 2766-2773 mm. Pojemność bagażnika Skody Enyaq wynosi 585 litrów, a w wersji Coupé – 570 litrów. Odmiany z napędem na tylne koła mają średnicę zawracania wynoszącą zaledwie 9,3 m (wersje 4×4 – 10,8 m).

Skoda Enyaq 2026 – napędy

Skoda Enyaq jest dostępna z trzema akumulatorami i czterema wariantami napędu. W większości wersji jeden silnik elektryczny napędza tylne koła, a napęd 4×4 z dwoma silnikami zarezerwowano dla odmian 85x i RS.

Podstawą jest Enyaq 60 z akumulatorem o pojemności 63 kWh brutto (59 kWh netto) i silnikiem o mocy 204 KM (150 kW). Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 8,1 s, a prędkość maksymalna wynosi 160 km/h. Ta wersja jest dostępna wyłącznie z nadwoziem SUV.

Najchętniej wybieraną propozycją jest zapewne Enyaq 85 z największym zasięgiem. Ma akumulator 82 kWh brutto (77 kWh netto) i silnik o mocy 285 KM (210 kW), który rozpędza auto do 100 km/h w 6,7 s i pozwala osiągnąć 180 km/h. Ładowanie prądem stałym odbywa się z mocą do 135 kW, a uzupełnienie energii od 10 do 80% trwa około 28 minut. Ten sam układ trafia do wersji 85 Sportline.

Odmiana Enyaq 85x z napędem 4×4 korzysta z tego samego akumulatora i ma identyczną moc 285 KM oraz takie same osiągi (6,7 s do setki, 180 km/h). Drugi silnik na przedniej osi zapewnia napęd na wszystkie koła, co docenią mieszkańcy terenów z trudniejszymi zimami.

Na szczycie gamy stoi sportowa Skoda Enyaq RS. Ma największy akumulator 84 kWh brutto (79 kWh netto), napęd 4×4 i moc 340 KM (250 kW). To najszybszy Enyaq w ofercie: przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 5,4 s, a prędkość maksymalna wynosi 180 km/h.

Wszystkie wersje mogą być ładowane prądem przemiennym z mocą do 11 kW. W standardzie Skoda dokłada nie tylko kabel do ładowania na stacjach, ale także kabel do ładowania z gniazda siłowego 400V oraz zwykłego gniazdka 230V.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Skoda Elroq 2026. Wersje, napędy, ceny. Co można obecnie kupić?

Zasięg i zużycie energii

Ile wynosi zasięg Skody Enyaq? Poniżej znajdziecie dane według procedury WLTP. Pamiętajcie, że w praktyce na wynik wpływają m.in. temperatura, prędkość i obciążenie auta:

  • Enyaq 60 – 434 km, zużycie energii 15,5-16,6 kWh/100 km;
  • Enyaq 85 – 580 km, zużycie energii 15,0-16,0 kWh/100 km;
  • Enyaq 85 Sportline – 574 km, zużycie energii 15,2-15,9 kWh/100 km;
  • Enyaq 85x – 545 km, zużycie energii 15,9-17,0 kWh/100 km;
  • Enyaq RS – 560 km, zużycie energii 15,8-17,2 kWh/100 km.

Dzięki lepszej aerodynamice Enyaq Coupé pojedzie dalej niż SUV:

  • Enyaq Coupé 85 – 589 km, zużycie energii 14,7-15,6 kWh/100 km;
  • Enyaq Coupé 85 Sportline – 577 km, zużycie energii 15,1-15,6 kWh/100 km;
  • Enyaq Coupé 85x – 554 km, zużycie energii 15,6-16,6 kWh/100 km;
  • Enyaq Coupé RS – 567 km, zużycie energii 15,6-16,7 kWh/100 km.

Warto zwrócić uwagę, że pompa ciepła jest opcją we wszystkich wersjach i kosztuje 5 300 zł. W polskich warunkach to jedna z dopłat, które realnie przekładają się na zasięg zimą. Skoda daje na akumulator trakcyjny 8 lat gwarancji.

skoda enyaq

Fot. Skoda

Skoda Enyaq 2026 – wersje wyposażenia

Skoda Enyaq jest dostępna w pięciu wersjach, których nazwy odpowiadają akumulatorom i napędom: 60, 85, 85x, 85 Sportline i RS. Enyaq Coupé jest oferowany w czterech z nich – bez bazowej wersji 60.

Już podstawowa wersja 60 jest bogato wyposażona. Standardem jest trójstrefowa klimatyzacja automatyczna Climatronic, podgrzewane przednie fotele, podgrzewana dwuramienna skórzana kierownica z czujnikiem dłoni oraz oświetlenie ambientowe. Na pokładzie jest 13-calowy ekran systemu multimedialnego z nawigacją, usługami online na 3 lata, cyfrowy zestaw wskaźników i osiem głośników. SmartLink pozwala połączyć smartfona z Apple CarPlay bezprzewodowo, a z Android Auto przez kabel USB. Do tego dochodzi bezkluczykowy dostęp Kessy Full z automatycznym zamykaniem Walk Away Locking, alarm i przygotowanie pod hak holowniczy. Standardowe wnętrze Loft ma materiałową tapicerkę i dekory w stylistyce szczotkowanego aluminium. Z zewnątrz uwagę zwracają reflektory i tylne światła LED oraz 19-calowe felgi aluminiowe Proteus.

Już w bazie Enyaq ma też rozbudowany zestaw asystentów. Standardem są m.in.:

  • predykcyjny tempomat adaptacyjny (pACC);
  • Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania;
  • Lane Assist i Side Assist;
  • Turn Assist, czyli asystent skrętu;
  • Crew Protect Assist i system wykrywania zmęczenia kierowcy;
  • kamera cofania oraz czujniki parkowania z przodu i z tyłu;
  • Drive Mode Select;
  • system połączeń alarmowych eCall.

Wersje 85 i 85x dodają przyciemniane tylne szyby SunSet, dźwiękochłonne szyby boczne, ładowarkę indukcyjną, dwa gniazda USB-C z tyłu oraz bezdotykowo otwieraną elektryczną klapę bagażnika. W standardzie jest też Travel Assist z Traffic Jam Assist i Emergency Assist. Z zewnątrz wyróżniają je relingi w stylistyce Unique Dark Chrome i chromowane listwy okien. W odmianie Coupé dochodzi do tego standardowy dach panoramiczny.

Wersja 85 Sportline stawia na dynamiczny wygląd. Ma czarne elementy stylistyczne z połyskiem (w tym lusterka i relingi), dolną część zderzaka i listwy progowe w kolorze nadwozia oraz 20-calowe felgi Vega. Standardem są tu reflektory Full LED Matrix, tylne światła z animowanymi kierunkowskazami, sportowe amortyzatory i progresywny układ kierowniczy. W środku znajdziemy wnętrze Design Selection Sportline ze sportowymi fotelami i dekorem carbon, trójramienną kierownicę z łopatkami do regulacji rekuperacji, elektrycznie regulowany fotel kierowcy z pamięcią i masażem, rolety przeciwsłoneczne oraz tylne boczne poduszki powietrzne.

Najbogatsza jest topowa Skoda Enyaq RS. W stosunku do Sportline wyróżniają ją m.in.:

  • napęd 4×4 i moc 340 KM;
  • podświetlany pas świetlny Crystal Face 2.0;
  • 20-calowe felgi Draconis;
  • wnętrze Design Selection RS Lounge z elementami z Suedii;
  • limonkowe przeszycia na kierownicy.
skoda enyaq

Fot. Skoda

Wyposażenie opcjonalne, dostępne kolory

Skoda nie byłaby marką koncernu Volkswagena, gdyby nie oferowała wielu opcji doposażenia. Zaczyna się od wnętrz. W wersjach 60, 85 i 85x standardem jest Loft, a za dopłatą można wybrać jeden z pięciu innych wariantów:

  • Lodge (3 200 zł) – tapicerka z materiału Technofil, pomarańczowe pasy bezpieczeństwa, czarna podsufitka;
  • Lounge (6 200 zł) – szara Suedia z miętowymi przeszyciami;
  • Suite Soul (10 500 zł) – czarna skóra, wentylowane przednie fotele;
  • ecoSuite Cognac (11 950 zł) – skóra w kolorze koniakowym, wentylowane przednie fotele;
  • L&K (11 950 zł) – beżowa skóra, wentylowane przednie fotele.

W RS-ie można natomiast dopłacić 5 000 zł za wnętrze RS Suite ze skórzaną tapicerką i wentylowanymi fotelami.

Podobnie wygląda kwestia kół. W wersjach 60, 85 i 85x standardem są 19-calowe felgi Proteus, ale za dopłatą można mieć wzory 19-, 20- i 21-calowe w cenach od 900 zł do 7 000 zł. W Sportline 21-calowe Supernova kosztują 3 500 zł, a w RS 21-calowe Vision – 4 500 zł.

Skoda Enyaq – kolory lakieru i ceny:

  • niemetalizowany Błękit Energy – bez dopłaty (niedostępny w RS);
  • metalizowane Biel Moon, Szary Graphite, Srebrny Brilliant, Błękit Race i Czerń Magic oraz niemetalizowany Szary Steel – 3 100 zł;
  • Czerwień Velvet i Zieleń Olibo – 5 200 zł;
  • niemetalizowany Zieleń Mamba (tylko RS) – 3 100 zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Skoda Kodiaq 2026. Wersje, silniki, ceny. Co można obecnie kupić?

Pakiety opcjonalne w Skodzie Enyaq

Opcjonalne pakiety w Skodzie Enyaq są zbudowane piramidalnie – każdy kolejny zawiera elementy poprzedniego. Dlatego ceny mocno zależą od wersji. Poniżej wybraliśmy najciekawsze z nich:

  • Pakiet Clever (7 500 zł w wersji 60, standard w pozostałych). Zawiera szyby SunSet z dodatkowym wygłuszeniem, bezdotykową klapę bagażnika, Travel Assist z Emergency Assist, ładowarkę indukcyjną i gniazdo USB-C z tyłu;
  • Pakiet Plus (17 400 zł w wersji 60, 10 700 zł w 85 i 85x, standard w Sportline i RS). Dodaje reflektory Full LED Matrix, tylne światła z animowanymi kierunkowskazami, fotel kierowcy z pamięcią i masażem, rolety przeciwsłoneczne oraz tylne boczne poduszki powietrzne;
  • Pakiet Advanced (od 7 300 zł w RS do 25 400 zł w wersji 60). Dodaje wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością, nagłośnienie Canton, kamery Area View 360° i pas świetlny Crystal Face 2.0;
  • Pakiet Maxx (od 14 600 zł w RS do 28 400 zł w wersjach 85 i 85x, niedostępny w wersji 60). Dodaje zawieszenie adaptacyjne DCC, zdalne i uczące się parkowanie oraz fotel pasażera z pamięcią i masażem;
  • Pakiet Winter (2 100 zł). Zawiera podgrzewaną przednią szybę i podgrzewane zewnętrzne miejsca tylnej kanapy;
  • Pakiet Transport (1 600 zł). Zawiera torbę na kabel do ładowania, zestaw siatek, wielofunkcyjną podłogę bagażnika (tylko SUV) i składanie kanapy z poziomu bagażnika.

Oczywiście są też pojedyncze dodatkowo płatne opcje. Do najciekawszych należą: dach panoramiczny (5 400 zł, standard w Coupé), pompa ciepła (5 300 zł), składany hak holowniczy (3 400 zł), nadwozie w całości w kolorze lakieru (1 500 zł, SUV w wersjach 60, 85 i 85x) czy siatka oddzielająca bagażnik (800 zł, niedostępna w Coupé).

skoda enyaq wnętrze

Fot. Skoda

Skoda Enyaq 2026 – ceny w Polsce

Cennik Skody Enyaq w Polsce obowiązuje od 1 kwietnia 2026 roku do odwołania i dotyczy aut z roku modelowego i roku produkcji 2026. Wszystkie wersje są objęte obniżką o 20 000 zł względem cen katalogowych. Bazowa Skoda Enyaq 60 kosztuje 169 900 zł (cena katalogowa to 189 900 zł). Co ciekawe, Enyaq 85 jest droższy od mniejszego Elroqa 85 tylko o 7 700 zł, a oferuje m.in. trójstrefową klimatyzację, nawigację i bezdotykową klapę bagażnika w standardzie. Dopłata za nadwozie Coupé wynosi 11 750 zł. Poniżej znajdziecie wszystkie ceny Enyaqa (w nawiasach ceny katalogowe):

Skoda Enyaq (SUV):

  • Enyaq 60 (204 KM, 63 kWh, napęd na tył) – 169 900 zł (189 900 zł);
  • Enyaq 85 (285 KM, 82 kWh, napęd na tył) – 189 900 zł (209 900 zł);
  • Enyaq 85x (285 KM, 82 kWh, 4×4) – 202 100 zł (222 100 zł);
  • Enyaq 85 Sportline (285 KM, 82 kWh, napęd na tył) – 204 450 zł (224 450 zł);
  • Enyaq RS (340 KM, 84 kWh, 4×4) – 221 400 zł (241 400 zł).

Skoda Enyaq Coupé:

  • Enyaq Coupé 85 (285 KM, 82 kWh, napęd na tył) – 201 650 zł (221 650 zł);
  • Enyaq Coupé 85x (285 KM, 82 kWh, 4×4) – 213 850 zł (233 850 zł);
  • Enyaq Coupé 85 Sportline (285 KM, 82 kWh, napęd na tył) – 216 200 zł (236 200 zł);
  • Enyaq Coupé RS (340 KM, 84 kWh, 4×4) – 233 150 zł (253 150 zł).

Skoda Enyaq jest objęta 4-letnią gwarancją z limitem 80 000 km (przez pierwsze dwa lata bez limitu kilometrów) oraz 8-letnią gwarancją na akumulator trakcyjny. Pierwszy przegląd okresowy (do dwóch lat) jest bezpłatny.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *