Czego szukasz?

motopass.plmotopass.pl

Nowe

Specjalna edycja F-Type. Jaguar świętuje 75 lat samochodów sportowych

Ostatni rok modelowy Jaguara F-Type zaoferuje specjalną edycję, która uczci 75 lat istnienia samochodów sportowych Jaguara, gdy ten powoli zaczyna żegnać się z silnikami spalinowymi.

jaguar f type 75
Fot. Jaguar

Specjalna edycja w różnych wersjach

Jaguar postanowił połączyć w jedno wydarzenie obchody ostatniego roku modelowego F-Type’a oraz zbliżającą się 75. rocznicę powstania sportowego auta. W związku z tym zaoferuje klientom specjalną edycję modelu F-Type 75 i F-Type R 75, które będą dostępne zarówno w wersji hard-top, jak i canvas-top. Od reszty asortymentu różni się kilkoma ciekawymi szczegółami.

Ostatni rok modelowy Jaguara F-Type, 2023, który trafi do sprzedaży na początku 2023 roku, powinien mieć prostszą ofertę, która ułatwi klientom wybór idealnej maszyny. 20-calowe felgi aluminiowe będą standardem, loga na centrach kół i masce silnika zmienią się z czerwonych na czarne, a plakietki R i R-Dynamic zmienią kombinację kolorów z czarno-szarego na czerwono-zielony.

75 lat historii samochodów sportowych

Przyszłoroczne edycje specjalne F-Type 75 i F-Type R 75 będą świętować koniec modelu F-Type i 75 lat historii samochodów sportowych marki, która rozpoczęła się w 1948 roku od modelu XK120, najszybszego wówczas samochodu produkcyjnego na świecie.

Samochody w edycji specjalnej będą oferować specyficzne projekty wnętrza i nadwozia, no i oczywiście nie może zabraknąć doładowanego 5,0-litrowego silnika V8. Co więcej, edycja specjalna będzie prawdopodobnie jednym ze świąt silnika spalinowego, ponieważ Jaguar ma stać się czysto elektryczną marką premium od 2025 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: R jak radykalne. Nowe Alpine A110 R stawia na karbon i lepszą aerodynamikę

Subtelne detale

Pierwszą specjalnością stylistyczną 75 Edition będą subtelne tablice na przednich skrzydłach, przedstawiające sylwetkę modelu F-Type. Ponadto modele edycji specjalnej otrzymają również specjalne 20-calowe felgi w kolorze czarnym błyszczącym o konstrukcji pięcio- lub dziesięcioramiennej.

Czterocylindrowy F-Type będzie wyposażony w centralną rurę wydechową, natomiast modele F-Type 75 o mocy 450 KM i F-Type R 75 o mocy 575 KM otrzymają po bokach czwórkę owalnych rur wydechowych. W mocniejszym modelu są one dodatkowo ozdobione literą R.

W kabinie samochodów edycji specjalnej spodziewany jest specyficzny motyw sylwetki na konsoli środkowej i wystrój ze stali nierdzewnej, ale dodatkowo kabina będzie oferowała specyficzny pakiet Interior Black Pack z wyczernionymi detalami. Samochody z edycji specjalnej będą miały tapicerkę ze skóry Windsor, a dodatkowo pojawią się przeszycia, motywy na zagłówkach i specyficzna podsufitka.

Technologiczne cuda

Podwozie modeli F-Type 75 i R75 zostało poddane drobnej modernizacji dzięki tylnym przegubom wykonanym z lekkich i wytrzymałych odlewów aluminiowych, które wraz z większymi łożyskami kół zapewniają jeszcze lepsze wyczucie układu kierowniczego. Ponadto R 75 otrzymuje również zmienione górne zwrotnice, które zwiększają sztywność w zakresie przechyłu i odchylenia. Oba modele posiadają również elektroniczny tylny mechanizm różnicowy. Napęd na wszystkie koła z technologią IDD jest opcjonalny w modelu F-Type 75 i standardowy w modelu F-Type R 75. Podstawowy czterocylindrowiec ma konwencjonalne zawieszenie, natomiast modele F-Type 75 i R 75 oferują adaptacyjne amortyzatory.

Dla przypomnienia, bazowy 2,0-litrowy czterocylindrowy silnik Ingenium oferuje moc szczytową 300 KM. Mocniejszy F-Type 75 jest już wyposażony w 5,0-litrowy doładowany silnik V8, oferujący 450 KM. Range-topping F-Type R75 wydobywa wtedy 575 koni mechanicznych z doładowanego V8. Każdy silnik jest sprzężony z ośmiobiegowym automatem i aktywnym układem wydechowym.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Zobacz także

Eksploatacja

Ludzie zwykle interesują się chłodzeniem silnika dopiero wtedy, gdy na desce rozdzielczej zapala się czerwona lampka ostrzegawcza, której towarzyszy groźny sygnał dźwiękowy. Mimo to...

Używane

Peugeot 5008 był popularnym wyborem dla flot lub osób prywatnych, które chciały mieć przestronny, siedmiomiejscowy samochód z dawką polotu. O dziwo jednak okazało się,...

Nowe

W życiu modeli klasy A i klasy B niemieckiego producenta samochodów Mercedes-Benz przyszedł czas na drobną modernizację. Dyskretny wygląd dotyczył zarówno wyglądu zewnętrznego, jak...

Używane

Francuzi, podobnie jak Włosi po II wojnie światowej, byli ekspertami od małych samochodów, które mimo swoich skromnych rozmiarów były w stanie zaspokoić większość potrzeb...