Czego szukasz?

Nowe

Nadchodzi pierwsza hybrydowa Dacia. Zelektryfikowany Jogger na salonie w Paryżu

Jogger stanie się pierwszą hybrydową Dacią. Ma on zadebiutować podczas Salonu Samochodowego w Paryżu, który rusza w przyszłym tygodniu. Mamy kilka wstępnych informacji na temat tej technologii.

hybrydowa dacia jogger
Fot. Dacia

Elektryk już jest, czas na hybrydę

Rumuńska Dacia ma już swój pierwszy samochód elektryczny. Do miniaturowego crossovera Spring, wycenionego na około pół miliona koron, dołączy wkrótce pierwszy hybrydowy model marki. Jogger dostanie zelektryfikowany układ napędowy i jego debiut jest bliski. Czego możemy się spodziewać po pierwszej hybrydzie Dacii?

Hybrydowy Jogger będzie wykorzystywał technologię E-Tech firmy Renault, którą można znaleźć w takich modelach jak Clio i Captur. Jest to tzw. pełna hybryda, czyli bez możliwości ładowania z gniazdka. Wyposażony jest w benzynowy silnik czterocylindrowy o pojemności 1,6 litra z wtryskiem pośrednim, uzupełniony parą małych silników elektrycznych, z których jeden pełni funkcję rozrusznika-generatora.

W Clio E-Tech, na przykład, hybrydowy układ napędowy wytwarza 105 kW (143 KM) i 205 Nm (maksymalny silnik elektryczny), a podobnych wartości możemy się spodziewać po hybrydowej Dacii Jogger. Energia elektryczna jest magazynowana lub pompowana z baterii o pojemności 1,2kWh, a bezemisyjna jazda będzie możliwa na ograniczonym dystansie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dacia Duster 2024. Wersje, silniki, ceny, LPG. Co powinniście wiedzieć?

Droższe niż Clio, to oczywiste

Masa własna Renault Clio E-Tech wynosi 1 313 kilogramów, ale spodziewajcie się więcej w przypadku siedmiomiejscowego Joggera. Oznacza to, że samochód nie będzie tak dynamiczny – hybrydowe Clio przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9,3 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 180 km/h.

Kolegom z brytyjskiego Autocar udało się dowiedzieć, że hybrydowy Jogger mógłby kosztować na rynku brytyjskim około 19 000 funtów, czyli mniej więcej 105 000 zł. Będzie on wyceniony poniżej hybrydowego Clio i spodziewamy się tutaj podobnego rozwiązania. Potwierdzono Autocarowi, że wersja hybrydowa plug-in nie jest obecnie planowana dla Joggera, mimo że jego platforma pozwoliłaby na taki napęd.

Hybrydowa Dacia Jogger ma zostać odsłonięta podczas Salonu Samochodowego w Paryżu, którego bramy otworzą się już w przyszłym tygodniu, a konkretnie od 17 do 23 października 2022 roku. Zaktualizujemy Was ponownie, jak tylko będziemy mieli więcej informacji o pojeździe, a następnie jak tylko poznamy datę pojawienia się na polskim rynku i polskie ceny.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *