Czego szukasz?

Nowe

Ioniq 6 z imponującym zasięgiem. Hyundai pochwalił się danymi

Elektryczny sedan Hyundai Ioniq 6 może pochwalić się zasięgiem do 614 kilometrów według WLTP.

hyundai ioniq 6 zasięg
Fot. Hyundai

Ponad 600 kilometrów pod pewnymi warunkami

Firma Hyundai pochwaliła się zasięgiem eleganckiego elektrycznego sedana Ioniq 6, który w odpowiedniej konfiguracji jest jednym z nielicznych samochodów elektrycznych, które przekraczają granicę 600 kilometrów. Ale co oznacza poprawna konfiguracja?

Według tabeli opublikowanej w komunikacie prasowym, zasięg 614 kilometrów powinien być możliwy modelem Long Range, czyli wyposażonym w akumulator o pojemności 77,4 kWh, napęd na jedną oś i opony o średnicy 18″. To właśnie ta wersja osiąga średnie zużycie zaledwie 14,3 kWh/100 km. Jednak wybór opon 20-calowych zwiększy zużycie do 16,0 kWh/100 km, a zasięg spadnie do 545 km.

Jednak wersja Long Range jest również dostępna w wersji z napędem na wszystkie koła. Właściciele samochodów z 18-calowymi kołami mogą spodziewać się zużycia 15,1 kWh/100 km i zasięgu do 583 kilometrów. Dwa cale większe opony powinny oznaczać spalanie 16,9 kWh/100 km i zasięg tylko 519 km.

Najsłabsze parametry powinna oferować wersja Standard, wyposażona w akumulator o pojemności 53 kWh, który jest dostępny tylko z napędem na jedną oś i tylko na kołach o średnicy 18″. Zużycie powinno wynosić tylko 13,9 kWh/100 km, najniższe ze wszystkich wersji, ale mniejszy akumulator wystarczy na 429 km (wg WLTP).

Dwa filary sukcesu

Sukces elektrycznego sedana Hyundai Ioniq 6 opiera się na co najmniej dwóch ważnych filarach. Jedną z nich jest nowoczesna platforma elektryczna E-GMP, która może pracować z ultraszybkim ładowaniem 800V. Powinno więc być możliwe uzyskanie zasięgu do 351 kilometrów w ciągu 15 minut. Ładowanie od 10 do 80% powinno wtedy zająć tylko około 18 minut.

Drugi to optymalizacja współczynnika oporu aerodynamicznego, który ma wartość 0,21. Według producenta jest to najniższa wartość w firmie Hyundai i jedna z najniższych wartości w całej branży motoryzacyjnej. Aby to osiągnąć projektanci skupili się m.in. na elementach konstrukcyjnych, aktywnych klapach powietrza, kanałach do sterowania przepływem powietrza itp.

Rezultatem jest elegancka i funkcjonalna konstrukcja samochodu, która oprócz dużego zasięgu oferuje również inne inteligentne rozwiązania. Możemy wspomnieć o rozstawie osi wynoszącym 2950 mm (podobno największym w segmencie), który zapewni wystarczającą ilość miejsca na pokładzie, czy wsparciu technologii V2L, dzięki której auto może zasilać akcesoria zewnętrzne.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *