Czego szukasz?

Nowe

Specjalna edycja Audi RS Q3. Powstanie tylko 555 sztuk

Druga generacja wyczynowego SUV-a będzie oferować tradycyjne połączenie pięciu cylindrów i napędu na wszystkie koła, ale dorzuci jeszcze kilka charakterystycznych cech specjalnych, aby odróżnić 555 limitowanych egzemplarzy od reszty gamy.

audi rs q3 10 lat edycja specjalna
Fot. Audi

Rynkowy sukces modelu

Zanim przyjrzymy się nowej limitowanej edycji Audi RS Q3, najpierw spójrzmy w przeszłość. Pierwsza generacja tego wyczynowego SUV-a pojawiła się w 2013 roku i szybko zyskała renomę. Następnie, w 2019 roku, automaker wprowadził drugą generację, która z powodzeniem zbudowała się na swoim poprzedniku.

Rzeczywiście, pod maską obecnego modelu znajduje się rzędowy, 2,5-litrowy, turbodoładowany silnik pięciocylindrowy, który oferuje moc szczytową 294 kW (400 KM) i 480 Nm momentu obrotowego. Siedmiobiegowa przekładnia S tronic dba o przeniesienie mocy na konwencjonalny stały napęd na wszystkie koła quattro. Zarówno modele RS Q3, jak i RS Q3 potrafią rozpędzić się do 60 mph w 4,5 sekundy, a opcjonalnie mogą osiągnąć prędkość maksymalną do 280 km/h.

Świętowanie udanej dekady z hukiem

Świętując 10 lat RS Q3, samochody z limitowanej edycji będą oferować standardowe osiągi, ale różnić się szeregiem szczegółów, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kabiny. Możemy zacząć od razu od nowego lakieru Chronos Gray metallic, ale jako opcja dostępny będzie także matowy kolor Dew Silver, zaczerpnięty ze standardowej gamy.

W nadkolach widzimy nowe, odlewane koła o średnicy 21 cali z podwójnymi szprychami, obute w opony 225/35 R21. Opcjonalnie dostępne są węglowo-ceramiczne hamulce o średnicy 19 cali, uzupełnione zaciskami lakierowanymi w kolorze Anthracite Grey. Jednak za dodatkową opłatą dostępne są również inne kolory.

Dodatkowo nadwozie podkreśla szereg elementów lakierowanych na czarno, w tym przyciemnione reflektory z matrycą LED, czarne nakładki na lusterka, błyszczące czarne obramowania okien, podłużne relingi dachowe, wystrój wewnętrznego zderzaka czy tylny dyfuzor. Błyszczący czarny lakier zdobią także charakterystyczne okręgi emblematu Audi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dlaczego samochody mają system TPMS? Chodzi nie tyle o bezpieczeństwo, co o emisje

Zachwycające wnętrze

W kabinie zachwycają nowe ekskluzywne fotele sportowe z charakterystycznym prowadzeniem bocznym i zintegrowanym zagłówkiem. Fotele są obite kombinacją skóry i mikrofibry Dinamica oraz ozdobione kontrastowymi miedzianymi przeszyciami, natomiast oparcia po raz pierwszy w RS Q3 wykonano z włókna węglowego. Miedziane przeszycia i karbonowe zdobienia pojawiają się także w innych miejscach kabiny, w tym na karbonowym tle systemu infotainment, który w ramach limitowanej edycji wyświetla także numer samochodu.

W rzeczywistości, producent samochodów planuje wyprodukować tylko 555 sztuk RS Q3 w limitowanej edycji, aby uczcić 10 lat. Będzie to globalna edycja limitowana, więc 555 samochodów trafi do nabywców z całego świata. Specjalny pakiet limitowany dostępny jest zarówno dla modeli RS Q3, jak i RS Q3 Sportback, a cena samego pakietu zaczyna się na rynku niemieckim od 5 990 EUR. Pakiet będzie dostępny w Niemczech od końca października br.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *